Retraktil (Utangaç) Testis

Retraktil (utangaç) testis tanımı, normal inişini tamamlayıp torbaya inen ancak aşırı aktif kremaster kas (her erkekte ikişer tane bulunan ve içinde spermatik kordonları bulunduran ve testislere uzanan kaslardır, görevleri soğuk havalarda vücut dışında yer alan testisleri vücut içine doğru çekerek testisleri daha soğuk havadan korumaktır) refleksi nedeniyle zaman zaman kasık bölgesine doğru çekilen testisler için kullanılmaktadır. Uykuda ya da sıcak banyoda testis çoğunlukla yerindedir. İnmemiş testisten farkı genellikle iki taraflı olması ve hemen dış halka düzeyinde yer almasıdır. Retraktil bir testis normal boyuttadır, muayenede testis skrotumda bulunamaz, sıvazlanarak rahatça skrotuma indirilebilir ve bırakıldığında skrotumda belirli bir süre kalır. Retraktil testisli çocuklarda infertilite (kısırlık) oranı normal popülasyonla aynıdır.

Kremaster refleksi, iki yaş üzerindeki bütün erkek çocuklarda mevcut olup, genitofemoral sinirin bir fonksiyonudur. Uyluk iç kısmının elle uyarılması ile ortaya çıkarılabilir. Retraktilite büyük bir olasılıkla küçük yaşlardaki testosteron hormon düzeyinin azlığı nedeniyle oluşan kremaster kasının aşırı refleks göstermesi ve testiküler volümün azlığı ile ortaya çıkmaktadır.

Çocuk büyüdükçe ergenlik sonrasında hormon düzeyindeki artış nedeniyle hiperrefleksinin azalması ve testisin çapının kasığın dış halkasından büyük hale gelmesi ile bu geriye kaçışın kendiliğinden kaybolması beklenmektedir. Tedavi endikasyonu yoktur, altı aylık periyotlarla takip edilmesi uygundur.

Yaşamın ilk üç ayı içerisinde kremasterik refleks inaktiftir ve bu yaş grubunda, kanalda palpe edilen testisler inmemiş testis olarak kabul edilir. Doğduktan sonra yerinde olup daha sonraki dönemlerde skrotumdan yukarı çıkan testisler retraktil testis olarak değerlendirilir.

Retraktil testislerde kritik nokta testisin daha çok kasıkta mı yoksa normal yerinde mi kaldığıdır. Testis zamanın çoğunu skrotum dışında geçirir fakat uykuda ve banyolarda genellikle skrotum içinde olduğu gözlenir. Ancak izlemlerde testisin çoğunlukla torbada olmadığı gözlenir ve testis boyutlarında küçülme fark edilirse tedavi planlanmalıdır. Çünkü, retraktil testis bu durumda ascended testise (çıkan testis) dönüşmüş demektir ve uzun süre kasıkta kalan testis inmemiş testis gibi zarar görebilir, bu tür hastaları aynı inmemiş testis gibi düşünerek ameliyat etmek gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

over-torsiyonu
Over Torsiyonu

Yumurtalıklar normalde bir ucu karın yan duvarına diğer ucu ise serbest halde dururla…

Devamını Oku
gomuk-penis
Gömülü Penis

Gömük penis terimi ilk olarak 1919’da penis cildinin retraksiyonunda, penisin karın, …

Devamını Oku
mikropenis
Mikropenis

Mikropenis, normal yapı ve görünümde olan normalden daha küçük uzunlukta penisi tanım…

Devamını Oku
Fiyat Al