Hemangiom

Bebeklerde Hemanjiom (İnfantil Hemanjiom)

İnfantil hemangiomlar (İH), en sık görülen çocukluk çağı tümörleridir. Yenidoğanlarda yaklaşık %1-2 oranında görülür, prematürelerde ise daha sıktır. Seyirlerini 3 evrede tamamlarlar.

  • Proliferatif faz (Büyüme Dönemi): Yaşamın ilk birkaç haftasındaki dönemdir ve 4-6 ayda tamamlanır, derin veya segmental büyük İH’lerde ise bu faz 1 yıl sürebilir.
  • Plato faz (Duraklama dönemi): Büyümenin durduğu dönemdir. Genellikle 9-12. aylardır.
  • İnvolüsyon fazı (Gerileme Dönemi): İnvolusyon evresi proliferatif faza göre daha yavaştır ve hastaların %60’ında 4 yaşında, %76’sında 7 yaşında tamamlanır. Yani 7 yaşına gelindiğinde hemanjiomların çoğu yok olmaktadır.

Çoğu İH gerilediğinde herhangi bir sekel bırakmazken, bazen atrofi (incelmiş deri), anetoderma (gevşek deri dokusu) ya da fibröz yağlı bir kitle şeklinde kalabilir.

Soluk yolu ve orbitaya (göz çevresine) yerleşmiş solunum zorluğu ve görme bozukluğu yapabilecek ciddi lezyonlara çoğu zaman erken müdahale yapmak gerekli olabilirken,

çoğunlukla baş ve boyun bölgesinde özellikle yüz, kulak ve burun gibi bölgelere yerleşmiş hem kozmetik sorunlara hem de ülser, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açma potansiyellerinden dolayı hemanjiomların tedavi edilmeleri gerekebilir.

İnfantil hemangiomun medikal tedavisinde, steroidler, interferon ve vinkristin gibi ilaçlar eskiden beri kullanılan ajanlardır. Ancak, bunların çok sayıda ciddi toksik yan etkileri olması nedeniyle kullanımları kısıtlıdır. Bir nonselektif beta bloker ajan olan propranolol (tansiyon ilacı olarak kullanılmaktadır, dideral vb) ise ilk kez 2008 yılında Fransada  kalp hastalığı nedeniyle bir hastada kullanılmış ve tesadüfen hemanjiomu küçülttüğü saptanmıştır. Bunu üzerine birçok çalışmada 6 aydan küçük bebeklerde bile güvenle kullanılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu hastaların hem ilaç kullanımı öncesi hemde ilaç kullanımı sırasında bir izlem protokolü ile yakından takip edilmeleri gereklidir. Özellikle Çocuk Cerrahı, Çocuk Onkoloğu ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanları kontrolünde çoğu zaman güvenle kullanılan ve bizimde tercih ettiğimiz bir ilaçtır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gobek-granulomu-ve-polipi
Göbek Granülomu ve Polipi

Göbek anne karnındayken bebek ile anne arasındaki ilişkinin sağlandığı tek yoldur. Ra…

Devamını Oku
yuzeysel-cilt-kesileri-dikis-atma-ve-yapistirma
Yüzeysel Cilt Kesileri (Dikiş Atma ve Yapıştırma)

Çocuklarda en sık yaralanma şekli kesilerdir. Küçük çocuklarda ve duysal ve motor koo…

Devamını Oku
mezenterik-lenfadenit
Mezenterik Lenfadenit

Akut karın ağrısı, çocuklarda en yaygın fiziksel yakınmadır. Akut apandisit, akut kar…

Devamını Oku
Fiyat Al