Kasık Fıtığı

Çocuk cerrahisi alanında en sık yapılan uygulamalardan biri kasık fıtığı ameliyatlarıdır. Kasık fıtığı yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve hem kız çocuklarında hem de erkek çocuklarında görülebilir.

Kasık Fıtığı Nedir?

Fetüs anne karnındayken oluşan bu sorun erkek bebeklerde testislerin gelişimi sırasında ortaya çıkan bozukluklardan kaynaklanır. Böbreklerin üst kısmında oluşmaya başlayan testislerin testis torbalarına inmesi sırasında kasık kanalında ya da karın içerisinde belirli bir noktada kalması ile karakterize edilen bir durumdur. Kız çocuklarında ise over isimli yumurtalıkların olması gereken yerde olmaması da aynı problemin oluşum sebeplerindendir. Testislerin ve overlerin olması gerektiği yere doğru hareket ederken yaptığı yolculukta karın zarı da hareket eder ve her şey olması gerektiği gibi giderse bu zardaki açıklık bebek tamamen geliştiğinde kapanır. Ancak bazı durumlarda bu zar kapanmaz. Zar kapanmazsa bu bölgede bir kesecik oluşur ve bu da kasık fıtığı olarak isimlendirilir.

Kasık Fıtığı Çocuklarda Nasıl Anlaşılır?

Kasık bölgesinde sürekli görülen ya da bir görünen bir kaybolan belirgin şişlik en net bulgudur. Sol ya da sağ tarafta bu şişlik görülebilir. Erkeklerde kasıktan testis torbalarına kadar olan hat üstüne kızlarda büyük dudaklara kadar olan hatta bu şişik görülebilir. Öksürük, ağlama, ıkınma benzeri durumlarda bu şişlik belirgin hale gelebilir ve basınç artışı azalırsa bu şişlik kaybolabilir. Bazı ilerlemiş vakalarda bu şişlik testis torbalarına kadar inebilir ve ağrı yapabilir.,

kasik-fitigi-tanisi

kasik-fitigi

Çocuklarda Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığı kaç yaşında görülürse görülsün doğumsal bir anomaliden kaynaklanmaktadır. Görülme sıklığı normal zamanında doğan bebeklerde yüzde 1-3 arasındadır. Erken doğan bebeklerde ise bu sorunun görülme sıklığı yüzde 16-25 arasındadır. Kasık fıtığı kaç yaşında tespit edilirse edilsin tedavisi ameliyattır. Ameliyat çok acil değildir ancak çok fazla ertelenmemelidir. Kasık fıtığı içerisine giren organ varsa ameliyat daha riskli ve zor bir hal alır. Organ kaybı riski barındıran bu durumda mümkün olan en kısa sürede ameliyat yapılmalıdır.

Kasık Fıtığı Tanısı Nasıl Konur?

Kasık fıtığının teşhis edilmesi için elle muayene ve yapılan tetkikler önem taşır. Kasık fıtığının birden fazla türü vardır ve yapılan tanı ve inceleme kasık fıtığının türünün belirlenmesini sağlar. Küçük fıtıklar bazen elle muayenede saptanamayabilir. Erken tanı konulan kasık fıtığı ultrasonla da tespit edilebilir. Büyük fıtıklar ise elle muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilir. Eğer muayene edilen hasta bebek değil çocuksa çocuğun ayakta durması ve öksürmesi istenir. Öksürme sırasında fıtık kendisini daha iyi gösterir.

Kasık Fıtığı Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Kasık fıtığı hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerde de yetişkinlerde de kasık fıtığına rastlanabilir. Her 3 vakadan birine ilk 6 aylık süreçte rastlanır. Geri kalan vakalrın yüzde doksanı ise 2 yaşından önce semptom gösterir. Kasık fıtığının sağda görülme sıklığı yüzde 60 solda görülme sıklığı yüzde 30 iki tarafta görülme sıklığı ise yüzde 5-10 civarındadır. Kasık fıtığı erken doğumlarda ve zayıf bebeklerde daha sık oluşmaktadır.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı tedavisi için cilt çizgilerine uygun şekilde gerçekleştirilen ve ufak bir kesiden yapılan ameliyatla yapılır. Fıtık içerisinde organ yoksa küçük bir kesiden bu fıtık alınır. Fıtık kesesinin içerisinde organ bulunuyorsa ve organlar herhangi bir zarar görmediyse ameliyat daha büyük kesiden yapılır ve organ keseden çıkarılarak olması gereken yere alınır. Ameliyat ortalama 1 saat kadar sürer ve hastanın aynı gün taburcu olması mümkündür. Eğer bebeğin/ çocuğun genel sağlığı uygunsa aynı anda sünnet de yapılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

umblikal-herni-gobek-fitigi-paraumblikal-herni-epigastrik-herni
Umblikal Herni (Göbek Fıtığı), Paraumblikal Herni, Epigastrik Herni

Gebeliğin ilk haftalarında karın duvarı açıktır ve 10. haftaya dek olan zamanda bağır…

Devamını Oku
diyafram-hernileri
Diyafram Hernileri

Diyafram hernileri ve diyafram evantrasyonu doğuştan olabilir ya da travma sebebi ile…

Devamını Oku
gobek-fitigi
Göbek Fıtığı

Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu göbek fıtığı oluşur. Ann…

Devamını Oku
Fiyat Al