Genel Anestezi İle Sünnet

Sünnet, öncelikle dünyanın belirli bölgelerinde dini ve kültürel inançlar sebebiyle yapılırken bazen de tıbbi amaçlarla belirli endikasyonlarda ya da tıbben yararlı olduğu düşünülerek yapılmaktadır. Ülkemizde ise sünnet daha çok dini ve sosyal bir istek.  Aile için sünnet töreni yapılması zevkli ve gururlu bir olay, manevi bir mutluluk ve sosyal pekiştirme olarak kabul edilmekte. Çocuk açısından ise arkadaşları arasında bir statü kazanma olayı.

Bir cerrahi işlem olarak ise sünnet, mutlaka hekimler tarafından ve aynen bir cerrahi işlemde uygulanan ilke ve kurallara, titizlikle uyularak yapılması gereken çok önemli bir cerrahi müdahaledir ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Ülkemizde hem cerrahi işlemi uygulayacak uzman sayısının az olması hem de sünnet olacak çocuk sayısının çok olması nedeniyle, bu çocukların pek azı uzman kişilerce sünnet olabilmektedir (araştırmalara göre maalesef Türkiye’de her 100 sünnetten 85’ini sünnetçiler, yüzde 10’unu sağlık memurları, yalnızca yüzde  5’ini ise cerrahlar yapmaktadır, Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 verileri).

Hastaların çoğu ya toplu sünnetlerde ya da ev veya sağlık kabini gibi cerrahi işleme uygun olmayan ortamlarda, yeterli sağlık eğitimi almamış, halk arasında “sünnetçi” olarak adlandırılan hekim dışı sağlık personeli ve hatta sağlık personeli dışı kişilerce lokal anestezi ile sünnet edilmektedir. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak birçok erken dönem komplikasyon ve morbidite ile hoş olmayan, medyatik manzaralarla karşılaşılmaktadır.

Bilimsel manada doğru olan 0-3 ay bebekler dışında sünnetin bir operasyon gibi değerlendirilip genel anestezi altında yapılmasıdır. Çünkü;

  • Genel anestezi: Çocuk için en güvenilir yöntemdir. Ayrıca hem çocuk hem de cerrah açısından en konforlu yöntemdir. Sünnet, çocukların genellikle yaşamlarında ilk karşılaştıkları cerrahi işlemdir. Bu nedenle, çocuk üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik açıdan en az etkiyi bırakacak yöntemlerin uygulanması gerekir ki bu da genel anestezi ile sağlanabilir. Hastalar genel anestezi altında sünnet olurken penis çevresi uyuşturulmakta ve hastalar operasyon sonrasını da konforlu bir şekilde yaşamaktadırlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meatal-stenoz
Meatal Stenoz

Sünnet edilmiş hastaların yaklaşık %9-10’unda görülebilen kazanılmış bir hastalıktır.…

Devamını Oku
sunnet-buyuk-cocuklarda
Sünnet (Büyük Çocuklarda)

Cerrahi anlamda sünnet, glans penisi (penis başını) saran prepisyum ya da sünnet deri…

Devamını Oku
balanit-ve-postit-balanopostit
Balanit ve Postit (Balanopostit)

Sünnet olmamış ve olmuş erkek çocuklarda sadece penis başının iltihabına “balanit” de…

Devamını Oku
Fiyat Al