Fimozis (Bitik)

“Fizyolojik fimozis” sünnet derisinin nazikçe geriye çekilmesiyle idrar deliği (mea) görünecek şekilde penis başına yapışık olma durumudur ve halk arasında yanlış bir şekilde bitik olarak isimlendirilir. Yenidoğan bebeklerin %96’sında fizyolojik fimozis vardır. Bu yapışıklık sünnet derisinin iç yüzündeki epitelin salgısı ve fizyolojik ereksiyonlar ile zamanla kendiliğinden ayrışır. Ayrışma üç yaşında % 65 ve puberte sonrasında da % 100 olur. Bu süre içerisinde penis temizliği derinin hafifçe zorlamadan geri çekilerek içinin ılık su ile yıkanmasından ibarettir. Penis derisinin idrar deliği görünmeyecek derecede kapalı olması ve çocuğun işerken idrarın gerde hapsolmasına bağlı olarak peniste balonlaşma olması “patolojik fimozis” olarak adlandırılır, gerçek anlamda bitik kelimesiyle anlatılmak istenen durum budur ve tedavi gerektirir.

Sünnet derisinin iç yüzünden salgılanan salgılar penisin baş kısmının nemli kalmasını sağlar. Normalde bu salgı sünnet derisi ile penis arasından akarak boşalır.

Fakat sünnet derisinin penise yapışık olduğu fimozis durumunda bu salgı akamaz ve suyu emilerek smegma ismi verilen peynirimsi bir yapı ortaya çıkar. Bazen bu smegmalar birleşerek bir kitle halini alır ve dıştan bakınca sünnet derisinin altında bir kitle şeklinde görülürler. Bu kitleye smegmal kist denir. Her ne kadar bu kistler zararsız ve fizyolojik bir durum olsa da bazı aileler bu şişlikten rahatsız olurlar. Hatta bu kistik oluşumlar sünnet derisinin penisten ayılmasına yardımcı olarak bir nevi fayda bile sağladıkları söylenebilir. Hiç müdahale edilmeseler bile bu kistler genellikle büyüyerek sünnet derisinin ucundan dışarı boşalırlar. Ancak nadiren bu peynirimsi görüntüler enfekte olabilirler. Bu durumda sünnet derisi şiş ve kızarık görünür ve penis başından sarı renkte, sulu bir akıntı gelir. Balanoposptit adı verilen bu durum genellikle çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve uygun tedaviyi takiben 48-72 saat içerisinde düzelir. İlk kez meydana geliyorsa ve tekrarlamıyorsa bu tedavi yeterlidir, ancak tekrarlayan durumlarda sünnet kesin çözüm olmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

balanit-ve-postit-balanopostit
Balanit ve Postit (Balanopostit)

Sünnet olmamış ve olmuş erkek çocuklarda sadece penis başının iltihabına “balanit” de…

Devamını Oku
parafimozis
Parafimozis

Parafimozis sünnet yapılırken alınan fazla derinin, penis başının arkasına kadar geri…

Devamını Oku
sunnet-revizyonu
Sünnet Revizyonu

Sünnet önemli bir ameliyattır, bu nedenle yapılacak cerrahi işlem, uygun koşullarda v…

Devamını Oku
Fiyat Al