Parafimozis

Parafimozis sünnet yapılırken alınan fazla derinin, penis başının arkasına kadar geri çekildikten sonra tekrar eski pozisyonuna getirilememesi ve penis kafasının yani glansın sıkışarak kan dolaşımının bozulmasıdır. Bu sıkışma ve dolaşım bozukluğu, penis başının nekrozuna neden olacak kadar şiddetli olabilir. Fimozisle karşılaştırıldığında daha akut ve acil bir durumdur.

Çoğu kez aile bireylerinden birinin temizlik amacıyla veya iyi niyetli sağlık görevlisinin penisi muayenesi sonrası ya da idrar kesesine sonda ile işlem sonrasında, sünnet derisini doğal pozisyonuna getirmemesinden oluşur.

Tedavisi, genel anestezi altında derinin eski pozisyonuna getirilmesidir.

Şişlik glans (penis başı) üzerindeki cildin redüksiyonuna yeteri kadar zorluk çıkarabileceğinden, parafimozis’i açmak için şişliği azaltma amaçlı, cilde hafif baskı yapılabilir. Baskı yapılmadan önce sahaya kısa süreli buz uygulaması ağrı kesici etkisi açısından faydalı olabilir. Şişlik azaldıktan sonra başparmakla penis başı itilirken, cilt diğer parmaklarla çekilir. Parafimozis sonrası sünnet derisini geriye çekemeyecek ölçüde ödem oluşabilir, bu durumda daha ileri cerrahi tekniklerden faydalanmak gerekir.

Ağır olaylarda, bir cerrahi müdahale ile bir çocuk cerrahı tarafından glansın serbest kalabilmesi için sünnet derisine küçük kesi yapılabilir. Bu başarısız olursa, acil cerrahi sünnet ihtiyaç duyulacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

fimozis-bitik
Fimozis (Bitik)

“Fizyolojik fimozis” sünnet derisinin nazikçe geriye çekilmesiyle idrar deliği (mea) …

Devamını Oku
sunnet-revizyonu
Sünnet Revizyonu

Sünnet önemli bir ameliyattır, bu nedenle yapılacak cerrahi işlem, uygun koşullarda v…

Devamını Oku
genel-anestezi-ile-sunnet
Genel Anestezi İle Sünnet

Sünnet, öncelikle dünyanın belirli bölgelerinde dini ve kültürel inançlar sebebiyle y…

Devamını Oku
Fiyat Al