Dışkı Kaçırma (Enkopresis)

Enkoprezis herhangi bir organik bozukluğa bağlı olmaksızın 4 yaş ve üzeri yaşta olan bir kimsenin en az 3-4 ay süreyle ayda en az bir kez dışkısını kaçırmasıdır. Dışkı kaçırma bireyin sosyokültürel ortamına uygun olmayan yerlerde yineleyen şekilde istemli veya istemsiz bir şekilde olmaktadır. Dışkı kaçırma, bebeklikten beri devam edebilir. Bu durum yeterli tuvalet eğitimi verilmemesine veya eğitime yanıt alınamaması sonucu olabilir. Bağırsak kontrolü kazanıldıktan bir müddet sonra dışkı kaçırmanın tekrar başlaması şeklinde de olabilir, bu durum ruhsal sorunlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Fizyolojik bağırsak kontrolü olmasına rağmen kasıtlı olarak dışkının uygunsuz yerlerde kaçırılması söz konusudur. Bazen altını ıslatmakla birlikte olabilir. Ancak genellikle ıslatmadan daha ağır bir ruhsal sorunun olduğunu gösterir. Erkek çocuklarda kızlara göre iki üç kat daha fazla görülür. Görülme sıklığı 7-8 yaşlarındaki çocuklarda ortalama% 1,5 kadardır. Altını ıslatma genellikle gece görülürken, dışkı kaçırma günün herhangi bir saatinde görülebilir.

Enkoprezis de sosyal sınıf farkı görülmez. Her sosyal sınıfta görülebilir. Bebeklikten beri hiç kesilmeden dışkı kaçıran çocukların daha alt sosyal sınıflardan geldiklerini gösteren araştırmalar vardır. Bazı çocuklarda bağırsak işlevlerinde yapısal etkenler, kronik kabızlık gibi nedenler bulunabilse de neden çoğunlukla ruhsal nedenlerdir.

Birçok çocukta psikojenik etkenler söz konusudur. Hemen tüm çocuklarda duygusal bozukluk belirtileri görülmektedir. Bu çocuklarda inatçılık, içe kapanma, ebeveynlerinden babaları daha çok tutma, okul korkusu, beslenme sorunları daha sık görülmektedir. Ana baba çocuk ilişkileri, tuvalet eğitimi konusundaki beklentileri bir arda değerlendirmek gerekir. Bu durum karşıt olma karşı gelme bozukluğu, davranış bozukluğu veya anal tatmin ile ilişkili olabilir.

Tedavi edilmezse aile içi ilişkilerde problemler yaşanır. Çocuk bu durumu yüzünden sosyal aktivitelerden kaçar ve çocukta utangaçlık, utanma ve suçluluk duygusu gelişebilir. Bu durumda özsaygısını yitirerek özgüven kaybı oluşabilir.

Dışkı Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

  • Öncelikle enkoprezisin ne şekilde oluştuğu, yani kabızlıkla beraber mi yoksa kabızlık olmadan mı ortaya çıktığı belirlenmeli ve kabızlıkla beraberse işe kabızlık tedavisiyle başlanmalıdır. Biz Çocuk Cerrahlarının görevi kabızlık varlığını iyi bir öykü ve fizik muayene ile ortaya koyduktan sonra tedavi etmektir.
  • Kabızlığın olmadığı durumlarda psikolojik değerlendirme son derece önemlidir. Bu durumda profesyonel bir psikolojik yardım alınmalı ve işbirliğine gidilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

perianal-apse
Perianal Apse

Perianal (anüs çevresinde) abse, çocukluk çağında yaygın olarak karşılaşılan bir hast…

Devamını Oku
pilonidal-sinus
Pilonidal Sinüs

Pilonidal sinüs halk arasında “kıl dönmesi” olarak bilinir. Sakral bölge denilen iki …

Devamını Oku
anal-fistul
Anal Fistül

Perianal apse anüsün çevresindeki ciltte iltihap toplanmasıdır, fistül ise makatla (a…

Devamını Oku
Fiyat Al